Büyük İran Turu

Tur No : 2909
SEZON:
ÇIKIŞ:
İstanbul Atatürk Havalimanı
ROTA:
Tahran
ULAŞIM:
Türk Havayolları
SÜRE:
9 Gün
FİYAT:
€ 1547
KONAKLAMA:
4* ve 5* Otellerde
PANSİYON:
Yarım Pansiyon
TUR NO:
2909
9 Günlük Tur
REZERVASYON

WORD DOSYASI OLARAK İNDİR...

1.Gün.İSTANBUL-MEŞHED

İstanbul Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Kontuarında saat 18.00’de buluşma. Bilet ve bagaj işlemlerinden sonra THY’nin TK 888 sefer sayılı uçağı ile 20.10’da Meşhed’e uçuş.. 
2.Gün.MEŞHED-TUS-NİŞABUR

Havaalanına yerel saat ile 01.35’te varış.(Saat farkı + 1 saat 30 dakika)..Giriş işlemlerinin tamamlanmasından sonra rehberimizle buluşma ve özel otobüsüs ile şehir merkezine hareket ve otelimize ulaşım.MEŞHED’de konaklama 5* Homa 2 Otelde. Otelde kahvaltı 07:00----08:00......Kahvaltıdan sonra otelden ayrılarak, 25 km mesafede bulunan Tus şehrine otobüsle ulaşım.. Bu şehirde bulunan Büyük Selçuklu devrinin İslam alimi İmam-ı Gazali ile İran’ın ünlü yazarı Firdevsi’nin kabirlerinin ziyareti. Ayrıca önemli bir tarihi eser olan Haruniye Medresesi’nin gezilmesi. Buradan Nişabur şehrine hareket.Yol üzerinde bulunan Hacı Bektaşı Veli'nin doğduğu Fuşencan Köyü'ne uğrandıktan sonra, tarihi Selçuklu şehri olan Sadyah’ın gezilmesi..Buradan Nişabur şehrine geçilerek ünlü mutasavvıf Feridüddin-i Attar hazretleri ile şair Ömer Hayyam’ın kabirlerini’nin ziyareti. Şehir merkezinde panoramik turdan sonra Meşhed’e geri dönüş.Meşhed’in merkezinde bulunan Abbasi dönemi halifelerinden Harun Reşid’in kabri ile Şia mezhebinin 8.imamı olan İmam Rıza’nın kabrinin ziyareti..Ziyaretlerden sonra serbest zaman ve alışveriş imkanı..Akşam yemeği şehir merkezinde bulunan lüks bir yerel restaurantta...Yemek sonrası otele transfer.Konaklama 5*Homa 2 Otelinde. 
3.Gün MEŞHEN-TEBRİZ

Kahvaltıdan sonra,otelden ayrılarak Meşhed havaalanına ulaşım..Iran Air’in 11.00 uçağı ile Tebriz’e uçuş. Havaalanında bekleyen özel otobüs ile şehir merkezine hareket.Vaktinde yetişilirse Cuma namazının veya öğle namazının Cuma Mescidinde edasından sonra Tebriz şehir turu için hareket..Bu tur esnasında ilk olarak, Türk dilinin büyük şairlerinden Şehriyar’ın Kabrinin de bulunduğu Makberetül Şuera (Şairler Kabristanlığı) ziyaret edilecek. Gök Mescid ve Meşrutiyet Evinin ziyaretlerininden sonra , Tebriz’in en önemli alışveriş merkezi kabul edilen 1 km2 büyüklüğünde, içinde küçük çarşıların ve 20 Kervansarayın bulunduğu Tarihi Tebriz Çarşısı ziyaret edilecek.Bu çarşıda para bozdurulup, alışveriş yapma imkanı olacaktır.Buradan önemli bir mesire alanı olarak kabul edilen Şah gölüne (El Gölü) gidilecek..Bu mesire alanında gezip, çay ve kahve içme imkanı olacaktır...El Gölü’nden otele gelinecek, yerleşim tamamlanıp bir saat dinlendikten sonra, akşam yemeği için şehir merkezinin 20 km dışında bulunanan Sardurat semtinde, geleneksel yemeklerin sunulduğu Berkeh restauranta gidilecektir. Yemek sonrası otele dönüş..TEBRİZ’de konaklama 5* Pars Otelinde... 
4.Gün.TEBRİZ - TAHRAN

Erken saatte yapılacak kahvaltıdan sonra havaalanı’na ulaşım..Iran Air’in 09.00 uçağı ile Tahran'a uçuş. Tahran Havaalanı’ndan, otobüs ile önce halk için önemli bir merkez olan Azadi Meydanına ulaşım.Meydanın gezilmesinden sonra, İran Halkının en büyük dini lideri kabul edilen Ayetullah Humeyni’nin yaşadığı ve şu an müze konumundaki eve ulaşım.Bu mekanların ziyaretinden sonra, otobüs ile İran tarihi için önemli bir yapı olan Sadabat Saray’ına ulaşım.Sarayın rehber eşliğinde gezilmesi ve detaylarının anlatılması.. Saraya çok yakın olan Derbent mesire alanında bir saat serbest zaman..Buradan şehrin alışveriş merkezinde bulunan, otelemize transfer... Oda yerleşiminden sonra gezi ve alışveriş için iki saatlik serbest zaman..Akşam yemeği Gandi semtinde bulunan meşhur Ali Kapu Restaurant’ta.Yemekten sonra otele transfer..Konaklama 4* İnkılap otelinde. 
5.Gün.TAHRAN - REY

Otelde erken yapılacak kahvaltıdan sonra, özel otobüsümüz ile Tahran şehir merkezinin 35 km dışında bulunan Selçuklu’ların başkenti olan Rey şehrine ulaşım.. Bu şehir 1194 yılında Harzemşahlar ile Selçuklular arasında yapılan büyük savaşla ünlenmiştir. Savaştan sonra Harzemşahlar'ın idaresine geçen şehir, sırayla İran ve Osmanlı Devleti arasında el değiştirmiştir. İran-Irak Savaşı sırasında yerle bir edilen şehir, günümüzde İran İslam Cumhuriyeti sınırları içerisindedir. Selçuklu döneminde en önemli tıp ve bilim merkezi haline gelmiştir. Nizam'ul Mülk'ün emirleriyle, eğitim için yapılan yeniliklerin başladığı ve en önemli gelişmelerin yaşandığı kenttir. Büyük Selçuklu Devleti'nin kurucusu Tuğrul Bey 8 Ramazan 455 (5 Eylül 1063) yılında burada ölmüş ve yine burada gömülmüştür..Tuğrul Bey’in kabrini ve kule yapıyı ziyaret ettikten, yine Tahran’ın dışında bulunan Ayetullah Humeyni’nin kabrinin bulunduğu alana ulaşım.Kabir ziyaretinden sonra şehir merkezine dönüş ve İran için sembol yapı kabul edilen 2008 yılında hizmete açılan 435 metre yüksekliğindeki dünyanın dördüncü en yüksek kulesi olan Milad Kule’ye ulaşım. Asansör ile 12.kat 345 metrede bulunan teresa çıkılarak Tahran’ın doyumsuz manzarasının seyredilmesi.Buradan şehir merkezine ulaşım ve iki saat süreli serbest zaman.Akşam yemeği için bölgenin güzel restaurantlarından biri olan Fars evine ulaşım...Yemek sonrası otele dönüş. Konaklama 4* İnkılap otelinde. 
6.Gün.TAHRAN - KUM – KAŞHAN
Otelde erken yapılacak kahvaltıdan sonra , İran'ın dini merkezi olarak kabul edilen, Medreseleriyle ünlü KUM şehrine hareket. Kum şehrinde rehberimizle birlikte yürüyerek yapılacak şehir gezisi..Bu gezi esnasında Hz. Masume Camii’nin ve kabrinin ziyaret edilmesi... Kum şehrinden ayrılarak, köklü bir geçmişe sahip olan ve eskiden büyük önem taşıyan kervan yolu üzerinde bulunan Kaşhan şehrine ulaşım.. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan, her yanı su kanalları ile çevrilmiş olan, bahçe içinde Amir Kabir’in öldürüldüğü hamam da bulunan Fin Bahçeleri, önemli arkeolojik sitelerinden biri olan Sialk Tepesi, Kashan’ın önemli ailelerinden biri olan Borjedi Ailesi’ne ait Boroujerdi Evi görülecek yerler arasındadır. Ziyaretlerimizi tamamladıktan sonra akşam yemeği, yemekten sonra şehir merkezinde bulunan 3* Emir Kebir otelimize hareket ve konaklama. 
7.Gün.KAŞHAN - İSFAHAN

Sabah erken yapılacak kahvaltıdan sonra, İran’lıların burası dünyanın yarısı dedikleri İsfahan’a hareket. Yaklaşık 2 saat 30 dakika sürecek yolculuktan sonra İsfahan’a ulaşım.İsfahan, müslümanlar tarafından 640 yılında fethedilmiştir. Selçuklu Hükümdarı Tuğrul Bey’in başkent yaptığı bu şehir , torunu Melik Şah hizmetleriyle devrin sayılı şehirleri arasına girmiştir.Rehber eşliğinde yapacağımız şehir turunda, Nakşı Cihan Meydanı, Şeyh Lütfullah Camii, Ali Gapu Sarayı, Kapalı Çarşı, Kırk Sütun Sarayı ziyaret edilecektir. UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan meydan için dünyanın en büyük meydanlarından biri olduğu söylenmektedir. Eski adı Meydan-ı Şah’dır. İsfahan’da görülecek bir çok yere gitmek için bu meydandan geçilir. Meydanın çevresini oluşturan binada kapalı çarşı bulunur. Ali Gapu sarayı 6 katlı yapısıyla meydana hakim durumdadır. Ali Gapu Sarayı’nın arkasında büyük bir park ve bir yapı bulunmaktadır. Bu yapının 20 tane sütunu ve önündeki havuzda yansıyan 20 sütun görüntüsü vardır. Böylece toplamda 40 sütun görüntüsü oluştuğu için buraya Kırk Sütun Sarayı ismi verilmiştir. Merkezde ziyaretlerimizi tamamladıktan verilecek iki saatlik serbest zamanda alış veriş yapma imkanı..Daha sonra Manar Jonban (Sallanan Minareler)’in, Vank Katedrali’nin ,Colfa Mahallesi’nin, Çehel Dohter Minaresi’nin ziyaret edilmesi.Akşam yemeği İmam Meydanında bulunan bulunan Bastan Restaurant’ta.Yemekten sonra otobüsümüzle Zayenderut Nehri’nin karşı yakasında bulunan Siosepol Köprüsü ve Hacu Köprüsü’nün ziyareti..Işıklar altındaki köprülerin üzerinde yürüyüp, muhteşem manzaralarını seyredilmesi ve serbest zaman..Konaklama 4* Avin Otelde.. 
8.Gün.İSFAHAN - YAZD – ŞİRAZ

Otelde çok erken yapılacak kahvaltıdan sonra otobüsümüz ile Yazd şehrine hareket. Yaklaşık dört saat sürecek bir yolculuktan sonra, ateşperestlerin önemli bir şehri olan ve dünyadaki üç ateşgahtan birinin bulunduğu Yazd’e varış. İskender’in hapishanesi, ölülerin yakıldığı ıssız kuleleri, Amir çakmak kompleksi, Zerdüştlerin tapınaklarının ve Zerdüştlerin en önemli mebedi olarak kabul edilen , Chak Chak mabedinin görülmesi. Gezimizi tamamladıktan sonra Şiraz şehrine hareket..Yaklaşık beş saat sürecek bir yolculuktan sonra İran’ın önemli bir şehri olan Şiraz’a varış.. Şiraz’da otele yerleştikten sonra,akşam yemeği otelin birinci katında bulunan restaurantımızda..Konaklama 4* Seteregan otelinde.. 
9.Gün.ŞİRAZ

Otelde kahvaltıdan sonra, şehir merkezi 50 km mesafede bulunan İran’ın en önemli tarihi yeri olan Persopolis’e (Taht-ı Cemşid) ulaşım. (Persepolis, MÖ 6. yüzyıl sonlarına doğru Pers Kralı I.DAIRUS (Dara) tarafından kurulmuştur. Darius'dan sonra tahta çıkan I.SERHAS (Xerxes) ve Artakserkses (Ardaşir) şehri büyüterek harika anıtlarla doldurmuşlardır).İki saatlik sürede eski antik şehrin kalıntıları arasında geçmişe yolculuk..Bu önemli antik şehirden ayrılarak otobüsümüzle Şiraz şehrinin merkezine ulaşım. Şehir turumuzda ilk ziyaret mekanlarımız, İran’ın meşhur şairleri olan Hafız’ın Türbesi ve Sadi’nin Türbesi olacaktır..Buradan Vekil Hamamı’nın, Vekil Camii’nin ve Kerim Han Kalesi’nin ziyaretleri..Ziyaretlerden sonra alışveriş için üç saatlik serbest zaman...Serbest zamandan sonra buluşularak, geniş bir alanda kurulu olan Emerati Şapuri Evi’ne akşam yemeği için hareket...Akşam yemeğinden sonra saat 23.00 civarında havaalanına transfer. 
10.Gün..ŞİRAZ

Havaalanında uçuş işlemlerinin tamamlanmasından sonra.THY'nin TK 885 sefer sayılı uçağı ile saat 01.35'te Şiraz’dan İstanbul'a uçuş...Yerel saatle İstanbul Atatürk Havaalanı’na 05.15’ te varış. Keyifli turumuzun sonu.
 
 

 

Önemli Not: Rehberimiz acentamızın onayı ile programda değişiklik yapma ve hava durumuna ve/veya mücbir sebebe bağlı olarak gezi noktalarında bulunan bazı yerleri iptal etme hakkına sahiptir. Turumuza katıla tüm misafirlerimiz bunu kabul etmiş sayılır.  “Turistler ve Müslüman olmayanlar da dahil bütün kadınlar İran İslami Hicap kanunlarına göre örtünmek zorundadır.” “İsrail vizesi olan pasaportlar ile ülkeye giriş yapılamamaktadır.”

Tura Başlarken

Ücrete Dahil Olan Hizmetler

İstanbul - Meşhed / Şiraz - İstanbul uçak bileti

Iran air ile Meshed // Tebriz iç hat uçuşu.

Iran air ile Tahran – İsfahan iç hat uçuşu..

Alan vergileri.

İran'da tahsis edilen özel otobüsle programda belirtilen tüm transferler.

Müze ve ören yeri giriş ücretleri ; kişi başı yaklaşık 90 dolar.

Meşhed'de, 2 gece ---Tebriz’de 1 gece---Tahran'da 2 gece--- Kaşhan’da 1 gece İsfahan'da 1 gece--- Şiraz’da 1 gece 4 ve 5 yıldızlı otellerde konaklama.

Toplam 8 sabah kahvaltısı ve 8 akşam yemeği.

Programda belirtilen gezi ve ziyaretler

Havalimanı karşılama ve gidiş & dönüş transferleri

Tur boyunca kullanılacak lüks otobüs hizmeti Profesyonel rehberlik hizmeti

Şehir vergileri

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler

Şahsi harcamalar

Öğle yemekleri Otel ekstraları

Yurtdışı çıkış harcı (15 TL)

Yemeklerde ve molalarda alınacak tüm içecekler

Türkiye’nin her yerinden bağlantı uçağı ücreti 95€

Mutlaka Okuyunuz

Turumuzla İlgili Önemli Notlar;

Genel Şartlar tur programının ayrılmaz bir parçasıdır ve tur programından bağımsız düşünülemez.

İsrail vizesi olan pasaportlar ile ülkeye giriş yapılamamaktadır.

Gezimiz, minimum 40 kişi katılım şartı ile düzenlenmektedir. Yeterli katılım sağlanamadığı takdirde, son iptal bildirim tarihi gezi hareket tarihinden 5 gün öncesidir ve acenteniz tarafından iletilecektir. Yurt dışı turlarımızda %35 ön ödeme ile rezervasyon alınabilmektedir.

 

Acentamız, hava yolu ile yolcu arasında aracı kurum olup, 28.09.1955 Lahey Protokolü ne tabidir. Tarifeli ve özel uçuşlarda rötar riski olabilir veya mevcut gezi ve uçuş öncesinde saatler değişebilir. Acentamız, bu değişiklikleri en kısa sürede bildirmekle yükümlüdür. Yolcu saat değişme riskini kabul ederek geziyi satın almıştır. 0-2 yaş arası çocuklar alan vergisi ve alan hizmetleri bedeli ödemezler.

 

Tur programında ki oteller tahmini otel listesidir. Bölge müsaitliğine göre aynı standartlarda başka otellerde kalınabilir.3 kişilik odalar, otellerin müsaitliğine göre verilmektedir. 3 kişilik odalarda ilave yatak uygulaması olup, 3. yatak standart yataktan küçüktür. Çocuk indirimleri sadece 2 yetişkin yanında konaklayan çocuklar için geçerlidir. Otellerde sunulan kontinental kahvaltı tereyağı, reçel veya bal, ekmek, çay veya kahve ile meyve suyundan oluşmaktadır. Grup kahvaltıları ayrı bir salonda servis edilebilir.

 

Türkiye çıkışlı uçakların genelinde valiz ağırlığı 20 Kg.’dır. Bu ağırlık uçak firması ve gidilecek ülkeye göre değişiklik gösterebilir. Gidilen ülkelerdeki iç hat uçuşlarında bu ağırlık 15 Kg’a düşebilmektedir. Fazla bagaj ağırlık / fiyat kuralları havayolları tarafından belirlenmekte olup, Acentamız’ın sorumluluğunda değildir.

 

Turların günleri müze ve ören yerlerinin kapalı olma durumunda, gidilen bölgedeki oluşabilecek olağanüstü hal veya hava koşulları sebebiyle günleri değiştirilebilir.

 

Turlarımızda yer alan iç hat uçuşlarının saatleri değişebilir. Final saat ve havayolu bilgisi turdan 48 saat önce teyit edilmelidir. Ara uçuş saatlerine göre programın içeriğinde değişiklik yapılabilir.

 

Vize ile ilgili önemli notlar;

T.C vatandaşları için vize uygulaması yoktur. Geziye katılabilmek için  seyahat bitiş tarihinden itibaren 6 ay geçerli pasaport yeterlidir. Pasaport geçerlilik süresini kontrol etmek misafirlerimizin sorumluluğundadır. Pasaport süresi bitmiş veya 6 aydan az kalmış yolcularımızın tura katılamaması veya ülkeye giriş yapamaması durumunda acentamız sorumlu tutulamaz.  Pasaport polisinin sizi ülkeye sokmama yetkisi vardır. Bu durumdan Acentamız sorumlu değildir, sorumluluk yolcuya aittir. 

 

T.C. yeşil pasaportu ile seyahat edecek misafirlerimizin, eğer pasaportlarının alınış tarihi 10 yıldan eski ise; pasaportlarını yenilemeleri gereklidir. Aksi halde gidecekleri ülkeye kabul edilmeyebilirler ve/veya Türkiye'den havayolu firması tarafından uçuşları gerçekleştirilmeyebilir. Böyle bir durumda sorumluluk yolcuya aittir. 

 

Yırtık, yıpranmış, ıslanmış ve/veya benzeri tahribat(lar)a uğramış pasaportlar nedeniyle ziyaret edilecek ülke sınır kapısında gümrük polisi ile sorun yaşanmaması adına ; anılan pasaportların yenilenmesi ve T.C. vatandaşlarına vize uygulayan bir ülke ise ilgili vizenin yeni pasaportta olması gerekmektedir. Aksi durumda sorumluluk yolcuya aittir.

REZERVASYON FORMU

1001. TUR

DÖVİZ ÇEVİRİCİ
$ SAR